Monday, January 10, 2011

Food Storage Calculator

How much are we prepared? We need to hope for the best but plan for the worst. Here is a helpful tool to evaluate how much food your personal family needs for one year. Take a goal and work on it, if its buying 24lbs of salt in one trip. (Thats our family recommendation) Cheap, cheap. At Walmart salt was on sale for .50 cents per pound. That would only be $12 of salt for the year. No prop! Check it out and evaluate your year supply.